Lamdapura Vadodara, Gujarat
GST No. 24AAGCA9795F1ZC
Call 0804780810268% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | BP |
| Purity | 99% |
| Chemical Formula | C12H22CaO14 |
| Brand Name | Annexe Chem |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR WEIGHT | 448.39 g/mol |
| CAS NO | 5785-44-4 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packing Type | HDPE Bag |
Calcium gluconate BP (British Pharmacopoeia) grade is a specific quality standard for calcium gluconate, a calcium salt of gluconic acid. The BP grade ensures that the calcium gluconate meets the established quality standards set by the British Pharmacopoeia.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | USP |
| Grade Standard | USP |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | API Manufacturer |
| Molecular Weight | 448.39 g/mol |
| Brand Name | Annexe Chem |
| Chemical Formula | C12H22CaO14 |
Calcium gluconate USP (United States Pharmacopeia) grade is a specific quality standard for calcium gluconate, ensuring that it meets the established standards set by the USP. The USP is a recognized authority that sets standards for the identity, strength, quality, and purity of medications, dietary supplements, and other healthcare products.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade | IP |
| Grade Standard | IP |
| Purity | Greater than 99% |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 years |
| Manufacturer Type | API Manufacturer |
| Brand Name | Annexe Chem |
| Chemical Formula | C12H22CaO14 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 50 kg |
We are engaged in offering high quality Calcium Gluconate IP to our valuable customers.
View Complete details