Lamdapura Vadodara, Gujarat
GST No. 24AAGCA9795F1ZC
Call 0804780810268% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | IP |
| Usage/Application | Nutritional Supplement |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | 99% |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | EP |
| Usage/Application | Nutritional Supplement |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
Ferrous sulphate heptahydrate EP (European Pharmacopoeia) grade refers to a high-quality standard for ferrous sulphate heptahydrate that meets the specifications set by the European Pharmacopoeia. EP grade materials are commonly used in pharmaceutical applications and adhere to the strict quality standards outlined by the European Pharmacopoeia.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | Min. 97.00% |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | Pharma Grade |
| Usage/Application | Pharmaceutical Formulations |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.0gm/mol. |
Ferrous sulphate heptahydrate pure grade refers to a high-quality form of ferrous sulphate heptahydrate that is free from impurities and meets stringent purity standards.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | Min. 99.00 % |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | AR |
| Usage/Application | Analytical Applications |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
Ferrous sulphate heptahydrate, also known as iron(II) sulphate heptahydrate, is a chemical compound with the formula FeSO4·7H2O. It is a blue-green crystalline solid that contains seven water molecules per formula unit.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | 99% |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | BP |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
Ferrous sulphate Heptahydrate BP (British Pharmacopoeia) grade refers to a high-quality standard for ferrous sulphate without any water molecules, specifically designed for use in pharmaceutical applications in accordance with the British Pharmacopoeia standards.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | 99% |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | Lab Grade |
| Usage/Application | Laboratory Applications |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical Form | Crystals |
| Purity | Min. 99.00 % |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | ACS |
| Usage/Application | Pharmaceutical and Medical Applications |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | FeSO4 .7H2O |
| CAS Number | 7782-63-0 |
| Molecular Weight | 278.02 g/mol |
Ferrous sulphate heptahydrate ACS (American Chemical Society) grade refers to a high-quality standard for ferrous sulphate heptahydrate that meets the specifications set forth by the American Chemical Society. ACS grade materials are commonly used in analytical and laboratory applications that require the highest level of purity and quality.
View Complete details