Lamdapura Vadodara, Gujarat
GST No. 24AAGCA9795F1ZC
Call 0804780810268% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Form | Powder |
| Purity | 99 % |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Grade Standard | industrial Grade |
| Brand | Annexe Chem |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Appearance | White Crystals |
| cas no | 10034-99-8 |
| Assay | Min. 99.0 % |
| Application | Food Fortification, Flavor Enhancement, Texture and Stabilization |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packing Size | 25 kg |
| Packing Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 5 Years |
Magnesium sulphate heptahydrate FG grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that is suitable for use in the food and beverage industry.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Appearance | White Crystals |
| cas no | 10034-99-8 |
| Assay | 100% |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packing Size | 25 kg |
| Packing Type | HDPE Bag |
| Brand | Annexe Chem |
| Grade | EP |
Magnesium sulphate heptahydrate EP grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that meets the quality standards set by the European Pharmacopoeia (EP).
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Appearance | White Crystals |
| cas no | 10034-99-8 |
| Assay | 100% |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packing Size | 25 kg |
| Packing Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 5 Years |
| Brand | Annexe Chem |
Magnesium sulphate heptahydrate USP grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that meets the quality standards set by the United States Pharmacopeia (USP).
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Appearance | White Crystals |
| cas no | 10034-99-8 |
| Assay | 99% |
| Application | Topical Applications, Treatment of Magnesium Deficiency |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packing Size | 25 kg |
| Packing Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 5 Years |
Magnesium sulphate heptahydrate IP grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that meets the quality standards set by the Indian Pharmacopoeia (IP).
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| cas no | 10034-99-8 |
| Appearance | White Crystals |
| Assay | Min. 99.5 % |
| Application | pH adjustments |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 5 Years |
Magnesium sulphate heptahydrate AR grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that meets the quality standards set by the Analytical Reagent (AR) grade.
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Appearance | White Crystals |
| cas no | 10034-99-8 |
| Assay | Min. 99.0 % |
| Application | Analytical Chemistry |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 5 Years |
Magnesium sulphate heptahydrate LR grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that meets the quality standards set by the Laboratory Reagent (LR) grade.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Appearance | White Crystals |
| cas no | 10034-99-8 |
| Assay | 99% |
| Application | Pharmaceutical Formulations |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.47 g/mol |
| Packing Size | 25 kg |
| Shelf Life | 5 Years |
| Brand | Annexe Chem |
Magnesium sulphate heptahydrate BP grade refers to a specific grade of magnesium sulphate heptahydrate that meets the quality standards set by the British Pharmacopoeia (BP).
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| cas no | 10034-99-8 |
| Appearance | White Crystals |
| Assay | Min. 97.0% |
| Application | Cosmetics and Personal Care |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4.7H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 246.5 gm/mol |
| Solubility | Soluble in water |
| Packing Size | 25 kg |
| Packing Type | HDPE Bag |
Magnesium sulphate heptahydrate pure grade refers to a high-quality form of magnesium sulphate heptahydrate that is free from impurities and meets strict purity standards.
View Complete details




| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98 % |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brand | Annexe Chem |
| Country of Origin | Made in India |
| CAS No | 7487-88-9 |
| MOLECULAR FORMULA | MgSO4 |
| MOLECULAR WEIGHT | 120.37g/mol |
| Solubility | Soluble in water; dissolves more rapidly in hot water. |
View Complete details