Lamdapura Vadodara, Gujarat
GST No. 24AAGCA9795F1ZC
Call 0804780810269% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Food Industry |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 7601-54-9 |
| Chemical Formula | Na3PO4 |
| Molecular Weight | 163.97 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Food Grade |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| Item Code | FP009004 |
| Molecular Weight | 294.10 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
| Chemical Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| Brand | Annexe Chem |
| Molar Mass | 294.10 g/mol |
| Purity (%) | 99% |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| PH Value | NLT 8.5 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Pharma |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity | 99% |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| Item Code | FP009006 |
| Molecular Weight | 294.10 gmol |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Pharma |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity | 99% |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| Item Code | FP009005 |
| Molecular Weight | 294.10 gmol |
| Casno | 6132-04-3 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| Solubility | Soluble in water |
| Assay | NLT 99% |
| PH Value | NLT 8.5 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity | 99% |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| Grade Standard | Lab Grade |
| pH Value | NLT 8.5 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity | 99% |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| Molecular Weight | 294.10 g/mol |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| Country of Origin | Made in India |
Sodium Citrate Dihydrate AR (Analytical Reagent) is a chemical compound with the molecular formula C6H5Na3O7·2H2O. It is the dihydrate form of sodium citrate, containing two water molecules per sodium citrate unit. This compound is commonly used as an analytical reagent in laboratories for various chemical and research applications due to its high purity and accuracy in measurements.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Biotech |
| Brand | Annexe Chem |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | ACS |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | IP |
| Purity | 99.0 to 101.0% |
| Brand | Annexe Chem |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Food, Pharma, Nutra, BioTech, Laboratory |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| CAS Number | 6132-04-3 |
| Physical State | Powder |
| Storage Temp. | Store in tightly-closed containers |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | USP |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Brand | Annexe Chem |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Molecular Formula | Na3C6H5O7.2H2O |
| CAS Number | 6132-04-3 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | White |
| Brand | Annexe Chem |
| Shelf Life | 5 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | Na3C6H5O7.2H2O |
| MOLECULAR WEIGHT | 294.10 g/mol |
Sodium citrate dihydrate is a chemical compound with the molecular formula C6H9Na3O9·2H2O. It is the hydrated form of sodium citrate and is commonly used in various industries, including food and beverage, pharmaceutical, and cosmetic industries.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Purity | 99% |
| Color | White |
| Brand | Annexe Chem |
| Shelf Life | 5 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| MOLECULAR FORMULA | Na3C6H5O7.2H2O |
Sodium citrate dihydrate is a chemical compound with the molecular formula C6H9Na3O9·2H2O. It is the hydrated form of sodium citrate and is commonly used in various industries, including food and beverage, pharmaceutical, and cosmetic industries.
View Complete details