Lamdapura Vadodara, Gujarat
GST No. 24AAGCA9795F1ZC
Call 0804780810268% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Laboratory Grade |
| Form | Crystals |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formula | Na3PO4 |
Trisodium phosphate (TSP) is the inorganic compound with the chemical formula Na3PO4. It is a white, granular or crystalline solid, highly soluble in water, producing an alkaline solution. TSP is used as a cleaning agent, builder, lubricant, food additive, stain remover, and degreaser.[7]
The item of commerce is often partially hydrated and may range from anhydrous Na3PO4 to the dodecahydrate Na3PO4 • 12H2O. Most often found in white powder form, it can also be called trisodium orthophosphate or simply sodium phosphate.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Analytical Grade |
| Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formula | Na3PO4 |
Trisodium phosphate (TSP) is the inorganic compound with the chemical formula Na3PO4. It is a white, granular or crystalline solid, highly soluble in water, producing an alkaline solution. TSP is used as a cleaning agent, builder, lubricant, food additive, stain remover, and degreaser.[7]
The item of commerce is often partially hydrated and may range from anhydrous Na3PO4 to the dodecahydrate Na3PO4 • 12H2O. Most often found in white powder form, it can also be called trisodium orthophosphate or simply sodium phosphate.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Brand | Annexe Chem |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Formula | Na3PO4 |
Sodium phosphates including monosodium phosphate, disodium phosphate, and trisodium phosphate are approved as food additives in the EU. They are commonly used as acidity regulators and have the collective E number E339.[12] The United States Food and Drug Administration lists sodium phosphates as generally recognized as safe.[13][14]
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Crystals |
| Purity | 98% |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
| Grade Standard | USP |
In the U.S., trisodium phosphate is an approved flux for use in hard soldering joints in medical-grade copper plumbing. The flux is applied as a concentrated water solution and dissolves copper oxides at the temperature used in copper brazing. Residues are water soluble and can be rinsed out before plumbing is put into service.
TSP is used as an ingredient in fluxes designed to deoxygenate nonferrous metals for casting. It can be used in ceramic production to lower the flow point of glazes.
View Complete details