Lamdapura Vadodara, Gujarat
GST No. 24AAGCA9795F1ZC
Call 0804780810269% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Form | Powder |
| Purity % | 99% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Usage/Application | Pharma |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
| Grade | ACS |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Purity % | 99.5% |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Grade Standard | Lab Grade |
| Brand | Annexe Chem |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 497-19-8 |
| Solubility | Soluble in water |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity % | 99.9% |
| Usage/Application | Pharma |
| Brand | Annexe Chem |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Weight | 105.99 g/mol |
| Cas-No | 497-19-8 |
| Grade | USP |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity % | 99.5% |
| Usage/Application | Food Industry |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 497-19-8 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity % | 100% |
| Physical State | Powder |
| Packaging Details | 25 Kg Bag |
| Usage/Application | Nutra |
| Brand | Annexe Chem |
| Packaging Type | Bag |
| Color | White |
| Molecular Weight | 105.99 g/mol |
| CAS Number | 497-19-8 |
| Solubility | Soluble in water |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity % | 99.5% |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 497-19-8 |
| Solubility | Freely Soluble in water,Practically insoluble in alcohol |
| Grade | BP |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity % | 99.5% |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Weight | 105.99 g/mol |
| CAS Number | 497-19-8 |
| Solubility | Freely soluble in water,practically insoluble in ethanol (95%). |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity % | 99.9% |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| CAS No | 497-19-8 |
| Chemical Formula | Na2CO3 |
| HS Code | 28362090 |
| Physical State | Powder |
| Color | White |
| Shelf life | 5 Years |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity % | 99.5% |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Usage/Application | Pharmaceutical industries |
| CAS No | 497-19-8 |
| Chemical Formula | Na2CO3 |
| HS Code | 28362090 |
| Physical State | Powder |
| Color | White |
| Shelf life | 5 Years |
Sodium carbonate anhydrous EP (European Pharmacopoeia) grade refers to a specific quality standard for sodium carbonate that complies with the standards set by the European Pharmacopoeia. The EP grade ensures that sodium carbonate meets the purity, quality, and safety requirements for pharmaceutical and medicinal applications in Europe.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Brand | Annexe Chem |
| Purity % | 99.9% |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Usage/Application | Pharmaceuticals industries |
| CAS No | 497-19-8 |
| Chemical Formula | Na2CO3 |
| HS Code | 28362090 |
| Physical State | Powder |
| Color | White |
| Shelf life | 5 Years |
Sodium carbonate anhydrous JP (Japanese Pharmacopoeia) grade refers to a specific quality standard for sodium carbonate that complies with the standards set by the Japanese Pharmacopoeia. The JP grade ensures that sodium carbonate meets the purity, quality, and safety requirements for pharmaceutical and medicinal applications in Japan.
View Complete details